.::Pirates of the Caribbean::. ___ Savvy? ___
Kritikák

 A Karib-Tenger Kalózai 2 - A Holtak Kincse
 Pirates of The Caribbean: Dead Man's Chest 2006.

Ocsmány szörnyek támadása

Ezt a filmet annak az új keletű találmánynak köszönhetjük, amit úgy nevezhetnénk: utólagos trilógia. A Karib-Tenger Kalózai: A Fekete Gyöngy Átka annyira sikeres volt 2003-ban, annyira sok néző szerette meg a világ minden táján, hogy a producerek nem tehetettek mást, mint rögvest egy trilógiát kerítettek belőle. És ha már trilógia lett a népszerű kalóztörténetből, akkor elmondhatjuk, hogy itt is működik a "második rész átka", vagyis az, hogy a második részek mindig visszaesést jelentenek az első filmhez képest.


Szinte a semmiből bukkant elő 3 éve a Karib-Tenger Kalózai, egy kalandos-szerelmes és izgalmas kalózfilm, ami váratlanul szinte minden nézőnek bejött. Mintha egy űrt töltött volna ki Johnny Depp botladozó figurája, Keira Knightley talpraesett és beindult szépsége, és Orlando Bloom humoros és stílusos hős karaktere, aki tehette, megnézte a filmet, és aki megnézte, mindenki odavolt érte. Érthető tehát az erős folytatási vágy, ami ezután elkapta az alkotókat, és a Mátrix-os Wachowski-testvérek mintájára végül ők is trilógiát képeztek az eredetileg szóló filmből.

És bár láthatóan mindent megtettek azért,
hogy a második film is jó legyen, a hangsúlyok mégis elcsúsztak kissé (több gusztustalanság, kevesebb romantika és humor), és emiatt nem igazán sikerült a folytatás. Pedig hűen követték a receptet, itt is élőhalottak voltak a mellékszereplők, itt is a szabad kalóz életforma állt szemben az angol úrifiú stílussal, és itt is akadtak látványos harci jelenetek. Már az első film is tudott rémisztő jelenetekkel szolgálni, a mostani viszont mintha sportot űzött volna a gusztustalanságból, annyi féregszerű, nyálkás, rothadó zombi (vagyis élőhalott) szerepelt ebben a filmben, mintha az alkotók a legjobb special effektek Oscar-jára gyúrtak volna.

Tisztán kitapintható a szándék, hogy a film készítői igyekeztek biztosra menni, és a lehető legtöbb (sikergyanús) elemet próbálták átemelni az első filmből. Johnny Depp Jack Sparrow kapitányként ismét felvette a szétesett, dülöngélő, kifestett szemű, rumot vedelő, megbízhatatlan kalóz formáját, aki valami miatt mégiscsak mindig a cselekmények középpontjában áll, és aki a hajójával, az előző filmben megismert Fekete Gyöngy-gyel együtt borzasztó fontos a filmbeli szereplők számára. Orlando Bloom továbbra is veszett jól néz ki, és továbbra is jó a stílusa, sőt, ezúttal jó sok kardvívást is láthatunk tőle, de ettől önmagában még nem lesz izgalmas a film. Aztán ott van Keira Knightley, akinek egy kivételesen jól kitalált karaktert írtak az első filmben, de amely karakter egyedi és sokrétű stílusa ebben a filmben már kevésbé tudott érvényesülni. (Volt egy-két ügyes akciója, ami rá vallott, de aztán megpróbált direkt humoros lenni, ami meg igazán nem vallott rá).


A történet nagy vonalakban kapcsolódik az első filmhez,
de ezzel is ugyanaz a helyzet, mint a többi sikergyanús elem újraélesztésével: csak a felületen hasonlít az elsőhöz, de nincs meg benne az a lendület és eredetiség, amitől hatásos volt a Fekete Gyöngy Átka. Jack Sparrow-nak a végzete ellen kell küzdenie, ami egyrészt egy nyálkás polipfejű lény (Davey Jones név alatt, természetesen Bill Nighy bőrében), másrészt egy Dűne-s féregszerű állat formájában támad rá.
Simán előfordulhat, hogy a mi hibánk, de egyszerűen nem tudtunk megfelelő mértékben izgulni Jack Sparrow életéért, (talán azért, mert tudjuk, hogy jövő májusban jön a harmadik rész), és emiatt az elvileg izgalmas jeleneteknek csak a látvány oldala tudott hatni ránk. Ami pedig ismét elmaradt az első filmétől, olyannyira, hogy ha a film közepefelé nem dobnak be egy óriáskeréken való menet közbeni vívás-jelenetet, tényleg úgy érezhettük volna, hogy ez a film totál elmaradott látvány-fronton.


Itt sajnos a humorforrások is erőltetettnek tűntek,
főként amikor előjött az a béna effekt, ami arról szólt, hogy egy párbeszéd tartalmának hangulati változásait hangeffektekkel is próbálták lekövetni, vagyis amikor barátságosan beszélgetett egymással két férfi főszereplő, lágy, kellemes zene festette alá, aztán amikor valami konfliktus merült fel, akkor a zene is elbicsaklott, ami nemhogy nem volt vicces, de inkább bénán vette ki magát. Az egész filmben mindössze 3 megmosolyogtató jelenetre emlékszünk vissza, ami egy 150 perces filmnél picurkát kevésnek tűnik.

Az első film komplex hatása most elmaradt: az izgalom, kaland, romantika, barátság, féltékenység, szülői szeretet és laza humor keverékéből csak egy-két elem bukkant fel, azok is leginkább csak felületi szinten. Nem tehetünk róla, de a szimpla (kimért) profizmust érezzük ezen a filmen, a tudatos elem-keverést, és emiatt nem vagyunk képesek úgy átadni magunkat a cselekménynek, a látványnak, egyszóval a filmnek, úgy, mint ahogy ez 3 éve (úgy-ahogy) sikerült.
Ráadásul a film alkotói megtették a trilógiáknál szokásos "második részes" húzást is (ami az egész addig látottakat tönkre tudja vágni az erre érzékenyeknél), vagyis arra gondoltak, sokkal fontosabb a 2-ik és 3-ik film cselekményének összekötése, mint a 2-ik film történetének lezárása, és ezért ismét az a (kissé dühítő) effekt állt fel, hogy a 150-ik perc nem egy film utolsó perce, hanem inkább az egy év múlva esedékes következő film első perce lett. Nem zárul le semmi, a kalandok folytatódnak, ránk, mozinézőkre további élmények várnak kalózfalván, és addig nem is kell sokat aludnunk, csak majdnem 1 évet! Igen, ez elég rossz ötlet volt a forgatókönyvíróktól, de mivel ez nem sok nézőnek számít, ezért effektíve nem fogja lerontani a film hatását.
Apropó, a film az eddigi eredményei alapján már több jegyeladási rekordot megdöntött, és úgy tűnik, az év filmje lesz, annyira sokan váltanak rá jegyet világszerte, annyira nagy tömegben nézik meg az emberek, hogy nem kell aggódnunk a fogadtatás miatt. Az már más kérdés, hogy az élményszerűség hiányzik belőle, és hogy kissé csalódottan kelünk fel a moziszékünkből a film végén, mivel nem kaptunk tőle olyat, mint a 3 évvel ezelőtti elődjétől. Persze úgy is gondolhatunk rá, hogy "hoci nekem egy jó kis kalandfilmet, ocsmány szörnyekkel megtámogatva, a vicces Depp-pel, a helyes Knigthley-Bloom párossal az élen, plusz két vicces mellékszereplővel", akkor működhet a filmélményünk, és akkor kb. azt fogjuk kapni, amire számítottunk. Ami jó érzés.

 

 


Utálom, amikor az aktuális, lélegzetvisszafojtva várt és a filmes sajtóban jó előre beharangozott monstre-mozikról kell hajlíthatatlan szigorral leszednem a keresztvizet, márpedig sajnos az idén a pénznyelőnek szánt csúcsprodukciók rendre megfájdították a szívünket, és egyedül az X-Men harmadik fejezete szolgálta ki maradéktalanul a közönségbarát, CGI-től sem mentes szórakoztatásra vágyó rajongóhadakat. (Ironikus ellenpélda, hogy a Superman visszatér, melynek kedvéért Bryan Singer elfordította fejét a mutánsok históriájától, viszont az alkotói felületesség martaléka, és a cserbenhagyott nézők gyalázatos céltáblája lett.) Most viszont bátran lélegezhetünk fel, mert szerencsére Gore Verbinski rendező (aki legutóbb Az időjós c. nagyvárosi családdrámájával szerzett elévülhetetlen érdemeket), és az aranytojást tojó kakas, Jerry Bruckheimer producer a füstölgő mozikatasztrófák között óvatosan ellavírozva, az év eddigi legélvezetesebb és legszínvonalasabb blockbusterét horgonyozták le a filmszínházakban. A Karib-tenger kalózai 2 ismét felkínálja a csábítóan távoli szigetek, a puskaporral nem spóroló hősök, a hörgő kísértetek és az ágyútűzben úszó hadihajók tengerillatú, fergeteges meseklímáját, méghozzá úgy, hogy jócskán felülmúlja az első rész még ma is visszhangzó kvalitásait. A történetben Jack Sparrow (Johnny Depp) megpróbál szabadulni a rettegett hajóskapitány, Davey Jones átkától (Bill Nighy), mely máris egy emberevő óriáspolip képében kezd beteljesülni. Sparrow csak úgy állíthatja meg Jonest, ha keresztüldöfi annak gondosan elrejtett, egy kincses ládikában máig dobogó szívét. A közben kötél általi halálra ítélt Will Turner (Orlando Bloom) és Elizabeth Swann (Keira Knightley) is csatlakozik régi ismerősük küldetéséhez, hiszen az őket célkeresztjébe vevő katonatiszt, Beckett (Tom Hollander) szintén érdekelt a becses ereklyében, s az esküvő előtt álló szerelmespár ezzel próbálja elnyerni jóindulatát. Azzal azonban egyikük sem számol, hogy a kaland nem várt áldozatokat követel tőlük.

Verbinski tehát újra előrántotta berozsdásodott kalózkardját, de szerencsére a fegyvertársai is ugyanazok maradtak. Néhány fontos tényező viszont alapjában véve megváltozott az első részhez képest, elsődlegesen is a forgatókönyv, amely ezúttal sokkal kidolgozottabb, sokkal rugalmasabb és szinte végtelen lehetőségeket kínál fel A Fekete Gyöngy átka kopottas, ürességtől kongó kliséhalmaza után. (Amelynek narratív váza mindössze annyi volt, hogy a simlis, léhűtő csavargó és a helyi szegénylegény együtt mentik meg a szépséges és gazdag lányt, egyikük jegyesét.) A holtak kincsének még meredekebb és csavarosabb, a valóság táptalajától messzebbre rugaszkodó története van, ahol a fő- és mellékszálak egy, az előzőnél vonzóbb és misztikusabb legenda erezetét futják be. Nemcsak a popcornt majszoló, és az eseményekből inkább csak az akcióbetétekre ügyelő gyerekek, hanem még a felnőttek is belezavarodhatnak a több szigeten és hadihajón sokszor párhuzamosan haladó, valóságos cselekményindákba. A három központi szereplő útjai természetesen százféleképpen keresztezik egymást (és nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is, de erről inkább majd a moziban szerezzetek tudomást), de mellettük néhány rég nem látott másodhegedűs is újra kibontja vitorláit. Például a félkegyelmű szeszkazánná aljasult Norrington; a még nagyobb kulimászba kerülő Swann kormányzó; Sparrow leghűségesebb híve, Gibbs elsőtiszt; de még az első rész élőhalott kísértetlegénységének két ismert tagja is vállalkozik a második kalandra.

Ted Elliott és Terry Rossio kimeríthetetlen fantáziája, remek szituációs- és humorérzéke, s a letűnt korok részigazságai, ódon mítoszai iránti feltétlen lelkesedése sosem látott aprólékossággal, izzó gejzírként tör felszínre. A humoráradat ezúttal csökkentett dózisban, lassú ütemben ömlik a nyakunkba, de sem az egymás után felkínálkozó helyzetkomikumok (a bennszülöttektől való menekülés, a kincses láda megtalálása utáni hármas hajcihő, Jack pokolian stílusos találkozása az óriáspolippal), sem a változatlan minőségű és találékonyságú verbális poénfolyam nem marad kiaknázatlanul. (Csakis eredeti hanggal tessék nézni, és ez parancs volt, kalózaim! A magyar szinkronnak ugyanis egy rosszemlékű blamázsa az a szövegfordítás és szereposztás, amit ennél a filmnél elkövettek.) Ne arra a térdcsapkodós, hasunkat fogós röhögésrohamra számítsunk, mint az előző epizód esetében, inkább egy könnyedebb, bizonyos értelemben laktatóbb, visszafogottabb rekeszizomtornára.


Óriási lehetett a kísértés, hogy a készítők a sikereken felbuzdulva, teljesen átírják A Fekete Gyöngy átka csak félig számítógépmanipulált, szűkösnek tűnő klímáját. Verbinski bátran engedett a modern technikának, és valóban monumentálissá duzzasztotta kalózuniverzumának méreteit: közelről fényképezett, hatalmas térben lejátszódó hajótörések, még durvább és brutálisabb, vakítóbb lángcsóvákkal égő ágyútüzek, még sistergőbb és parodisztikusabb pisztolypárbajok (Jack halálpontos találata például a Mátrix által meghonosított bullet-time effektusok lassúságával lebeg el a célig, már csak a levegő fodrozódásai hiányoztak. :-) színesítik tovább a sztorit. Ennek ellenére a két és fél órás játékidő igazság szerint némi üresjáratot is hordoz magában. Néhányszor a forgatókönyvírók híresen olajozott humorcsöve is beragad, s a mesélőkedv alábbhagy, ám szerencsére hamar túllendülünk ezeken a bukatókon, és a történet kíméletlenül szilárd mechanizmusra máris tovább röpíti a nézőközönséget a lezáratlan, a Mátrix – Újratöltvét idéző végkifejlet felé.


A karakterek viszont kincset érő adu ászai a mozinak: Jack Sparrow, a kissé ütődött, gyermeklelkű lókötő vérlázító szeszélyeivel, megmosolyogtató ügyetlenkedésével, páni félelmével és homokosokat megszégyenítő mozgáskultúrájával ezúttal is kacagtató, minden porcikájában élő-lélegző, mozitörténeti értékű figura. Természetesen nem mehetünk el szó nélkül Johnny Depp zseniális, pimaszul szertelen alakítása mellett sem, amely kétségtelenül a film non plus ultrája. Keira Knightley és Orlando Bloom még mindig nem a szereplőgárda erősségei, de becsületükre váljon, hogy karaktereik ezúttal mellőzik a negédes romantikázást, és harciasabbra átnevelve vállvetve küzdenek az életükért. Bill Nighy Davey Jones bőrében nem ér fel Geoffrey Rush égetnivaló gazemberével, Barbarossa kapitánnyal, de néhány mindent elnyomó kacarászásra és brutálisan vad pillantásra azért futja az erejéből. Stellan Skarsgard viszont kellemes meglepetése a történet fonalának, és Will apjának szerepében igazi hiteles, régi vágású áldozatként jelenik meg a filmben. Mellettük a legmókásabb talán a Jack Davenport által játszott Norrington viszontlátása, akit az írók most közelebb engedtek a húsosfazékhoz, de szerintem nem is bánták meg, ugyanis a tengernagyból dülöngő, erőszakos alkoholistává züllött örök vesztes további üde színfoltja a történetnek.


A másodszorra is eredményesen együttműködő stáb becsülettel szállította az év (eddigi) legjobb mozidarabját, és talán legemlékezetesebb jeleneteit is. (Jack szokásosan humoros hattyúdala, a szigeten történő hármas kardpárbaj, illetve egy régi ismerős feltűnése az utolsó képkockákon, mindenképp meghatározó és közönségbarát mozzanatai az esztendőnek.) Ezek után türelmetlenül várjuk a második résszel egy időben leforgatott harmadik epizódot, ami reméljük, nemcsak az üzletmenetnek tesz majd jót, de színvonalában is tartani tudja a lépést A holtak kincsével. Egy biztos: idén gyenge évet fogunk zárni, de ha minden, az álomgyárból kikerülő blockbuster legalább háromnegyedében lenne annyira élvezetes, mint a Karib-tenger kalózai második része, hát akkor igen hosszú időre szóló bérletet kellene váltanunk kedvenc filmszínházunkba.
 

 Fast Links



(gyors linkek)


V
k
 , Itt hirdess , Gallery

 

 Navigation




(oldal menüi)

|x| Home
|x| Menü
|x| Potc
|x| ST
|x| Casting
|x| Extra
|x| Gallery

 

 Top Affik




(Top oldik
)

     
     
     
     
   

(Jelentkezz)

Elite Affik

 

    

(more?) 

 Site infók



(oldal infók)

|WebMiss|: Noncsi

|e-mail|: {x}

|Theme|: POTC

|Start|: 2007.06.04

|Design|: Noncsi

 

Link me

 

 

Chat Box




(ne itt hirdess pls.)


Másik Oldalam



(nézz be ide is!)

 Johnny a TV-ben

 

Johnny Depp a tévében


 

 

 

 

 

 

 

 Sister Site




 

counter

Kalózaim ;)
Indulás: 2007-06-04
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?